Turu maht ja mõjupiirkond

Jõhvi, oma kõigest 13 000 elanikuga, toimib suurema piirkonna tõmbekeskusena, kuna paikneb strateegiliselt heas asukohas Ida-Virumaa keskel, oluliste riikliku tähtsusega magistraalide sõlmpunktis. Seega elab Jõhvi kaubanduslikus mõjupiirkonnas ligi 160 000 inimest, kellest 146 000 maakonna linnades. Esmase mõjupiirkonna suurus (ca 20 min autosõitu) on ca 70 000 inimest ja sekundaarse mõjupiirkonna suurus (ca 1 tund autosõitu) ca 160 000 inimest. Tuleb arvestada, et Jõhvi kaubanduslik mõjujõud nõrgeneb ida suunas, kuna Narva linn suure elanikkonna ja mitme kaubanduskeskusega toimib omaette tõmbekeskusena. Samas toetab Jõhvi positsiooni Ida-Virumaa põhilise tõmbekeskusena keskne asukoht ning haldusfunktsioonide ja avalike teenuste koondumine Jõhvi linna.

Jõhvi_kui_keskuse_turumaht_piirkonnas

Kaubanduskeskuste turuolukord Jõhvis üldiselt

Jõhvi linna omapära seisneb selles, et põhiline osa kaubandusest on koondunud linna südamesse, kus asub kõrvuti neli kaubanduskeskust ja samas ei ole rajatud kaubanduskeskusi linna äärtesse, nagu see on üldjuhul teistes suuremates linnades ja tõmbekeskustes. Jõhvi kesklinnas on esindatud kõik suuremad toidukaupade jaeketid – Selver, Rimi, Maxima, Säästumarket, Konsum, millest kolm esimest asuvad kaubanduskeskustes. Selline kaubanduskeskuste koondumine väiksele maa-alale on samas põhjustanud ka turu killustumise, kuna ükski keskus ei ole selgelt väljakujunenud profiiliga ja ei ole tõusnud teiste seast turuliidriks. Kliendi seisukohast ei ole see hetkel ka suur probleem, kuna erinevates keskustes asuvad kauplused on teineteisest kõigest jalutuskäigu kaugusel ja erinevate valikutega tutvumine ei ole väga vaevanõudev. Samas ei paku olemasolevad keskused kliendile kaasaegsetele standarditele vastavat ostukeskkonda ja kaubavalikut.

Olemasolevatest keskustest võib siiski oma kvaliteedi, kaupluste valiku ja üldise atraktiivsuse põhjal liidritena esile tõsta Jewe Keskuse ja Tsentraali, mis kuuluvad mõlemad samale omanikule. Nende kahe keskuse võrdluses on Tsentraali tugevuseks laiem kaupluste valik, suurem hulk teenuseid, toitlustuskohtade olemasolu ja avalikud teenused. Tsentraali nõrkusteks on palju korruseid ja keerukas planeering. Jewe Keskuse tugevusteks on bussijaama olemasolu, mugav parkimine, Selveri toidupood ja teised ankurüürnikud (Koduekstra ja Rademar). Nõrkusteks on väike moekaupade valik, toitlustuse puudumine, vähe teenuseid ja lastekaupu. Kolmandaks põhikonkurendiks linna südames on Jõhvi Kaubakeskus, mis on küll arenenud kvaliteetsemaks, kuid kus puudub toidupood.

Ehitus-, aiakaubandus ning autode müügi ja remondi teenuse pakkujad on koondunud Tallinn-Narva mnt äärde, mis tagab neile hea klientide juurdepääsu Jõhvist, Kohtla-Järvel ja Sillamäelt.